Mnohonásobný mistr republiky a bývalý tovární jezdec automobilky Škoda Ladislav Křeček tvrdí, že se musejí zpřísnit podmínky pro mladší a nezkušené jezdce. Smrtelné nehody při závodech však bagatelizuje a tvrdí, že zákaz rallye - podobně jako závodů ve Švýcarsku - je scestný.
Trend smrtelných nehod v posledních letech je alarmující. Naposledy při víkendových závodech zemřely čtyři mladé dívky. Jaké jsou podle vás příčiny?
Ty jsou velice rozdílné. Když vezmu například nehodu Craiga Breena v seriálu IRC letos na Sicílii, při které zemřel jeho navigátor, tak je to jiné než nehoda na Barum Rally. Takže je to velice složitá otázka.
Zůstaňme v Česku. Roman Kresta (současný automobilový závodník) například tvrdí, že tratě tady patří k nejrychlejším v Evropě. Pak nejde jen o techniku jízdy, ale o sílu koní pod kapotou. Souhlasíte?
Samozřejmě, že to je dané lokalitou a podmínkami. Někde v horách je trať třeba mnohem technicky náročnější.
To se dá přece připravit i uměle...
Víte co? Ono je jednoduché jenom něco od stolu takhle plácnout. Když se ale podíváte na havárii na Barum Rally, tak tam podle mého názoru šlo jednoznačně o nezkušenost jezdce (vůz Subaru Impreza pilota Václava Kopáčka skončil na začátku září v kotrmelcích; jednoho diváka na místě zabil, druhý skončil zraněný v nemocnici). To dokážu posoudit, protože jsem tu trať projížděl, perfektně ji znám a vím, jak to vypadá v konkrétní zatáčce. V tom byl pořadatel naprosto nevinně. Tu poslední nehodu na RallyShow v Lopeníku jsem viděl pouze v úryvcích z televize. Nevím, jak rychle tam jezdec najížděl a další okolnosti.
Byl jste velmi úspěšný automobilový závodník. Ve vaší době přeci nebylo běžné, aby tolik lidí každoročně při závodech umíralo, jako se to děje v posledních pěti šesti letech. Co za tím stojí?
Dneska je největší problém v tom, že mladý a v podstatě začínající jezdec může usednout do aut, do kterých my jsme neměli šanci ani se podívat. V naší zeměpisné šířce se za komunistů závodilo s nejsilnějšími vozy o síle 120 nebo 150 koní. Když někdo přivezl auto o výkonu dvě stě koní, tak už to byl jezdec, který byl velice zkušený. Měl spoustu praktických poznatků. Dneska je to samozřejmě dané dobou. Chápu, že se to nedá zastavit. Vychovával jsem k závodění pět šestnáctiletých kluků a bylo jasně dané, že nesmějí do auta silnějšího než 1400 cm3. Směli jenom na ty nejslabší "píšťalky". Nikdo je ale už potom neohlídá, že během prvního roku, když dostanou licenci, nevyrazí na závody v mitsubishi, které má 280 koní a jede rychlostí 180 nebo 200 kilometrů v hodině. To je nebezpečná zbraň.
No tak by se s ní nejprve měli naučit zacházet...
Havarují většinou mladí a nezkušení jezdci. Každý by chtěl být Kopecký (Jan Kopecký, současný tovární jezdec Škoda Auto). To ale na sobě musí makat. Na sobě, na autě. Nikdo si neumí představit, kolik píle a práce je nutné k tomu, aby člověk dokázal v uvozovkách bezpečně ovládat techniku.
Nejsem sportovní redaktor, ale zdá se mi příznačné, že se tomuto sportu začalo rekreačně věnovat spousta podnikatelů a lidí, kteří nejezdí profi. Akce otevřené v podstatě pro amatéry se množí. Stačí peníze a chuť závodit?
Ten vývoj je logický ve všech odvětvích, nejde přeci jenom o auta a motorky. Může jít o elektroniku a další věci. Dřív vám vyhořela televize za tři tisíce. Dneska vám vyhoří televize s počítačem za padesát tisíc.
Když si ale koupím drahou elektroniku, tak s ní nikoho nezabiji. Leda bych mu ji vyhodil z okna na hlavu. Nestálo by za to zamyslet se nad tím a zpřísnit pravidla pro pořádání těchto akcí?
Ale to se přece dlouhodobě děje. Pořadatel má nařízené postarat se o bezpečnost diváků, vymezit problémová místa a podobně. To všechno už tady je.
Po každé takové tragédii, která se odehrála o víkendu, se dokola mluví o tom, že se pravidla ještě zpřísní. Humbuk je velký, ale po měsíci to utichne a opět přijdou o život nějací lidé. V čem je problém?
Není to pravda. Ten pořadatel je taky v hrozné nevýhodě. Diváci se přijdou podívat a on je třeba vykáže. Spolupracuje i s policií. Ale často je pošlou do háje všechny. Řeknou třeba, že jsou na vlastním pozemku, a ať si trhne nohou. Je to těžké. Je jednoduché napsat, že uděláme tohle a tohle, ale na druhou stranu si myslím, že se to většinou dodržuje.
Zeptám se poněkud kacířsky. Nestálo by za to úplně tyhle závody zrušit? Nebo je přesunout jenom někam do lesa nebo na pole, mimo obce a v podstatě bez diváků? Ve Švýcarsku takto kompletně zakázali okruhové závody.
To Švýcarsko je stará věc a podle mě to rozhodně cesta není. To je scestné. Jinak přesunutí z obcí, mimo ně, už dávno funguje. Dřív se jezdilo přes vesnice běžně. Dneska zcela výjimečně. Naopak dřív třeba lidi chtěli, aby ten závod přes jejich vesnici vedl, protože to byla atrakce a něco se tam konečně během roku dělo. Je to složité. Abyste ale rallye zavřel třeba na Sosnovský okruh, to je nesmysl. V ten okamžik je ta disciplína zlikvidovaná. V tisku se vždycky udělá poprask, když tam je jeden mrtvý. Přitom se ale na té akci pohybuje třeba padesát i více tisíc lidí. Když pak na Vltavě sednou lidi na raft a dva z dvaceti se na jezu utopí, tak o tom moc nepíšete. Je to neštěstí, stejně jako tady. Automobilová rallye je atraktivní pro diváky, takže je z toho potom velký humbuk.
To přece není srovnatelné. Tady umírají lidé, kteří jsou pouhými diváky. Připomínám, že o víkendu umřely pod koly vozu čtyři mladé dívky.
Myslel jsem to tak, že vy novináři to mnohem více rozebíráte, protože máte větší sledovanost a čtenost.
Tady nejde o čtenost, ale o lidské životy. Letos už při závodech zemřelo sedm lidí. To nemyslíte vážně...
Na Zlínsku se pár chytráků chtělo obohatit a 33 lidí za to zaplatilo životem. Jenom kvůli tomu, že nějací debilové natočí metanol do flašek s alkoholem. To je daleko větší průšvih. Vy jste novináři a hledáte senzaci.
To je jako kdybych vám řekl, že jste závodník a hledáte smrt. To přece není pravda. Očividně se na tom neshodneme, ale částečně vás chápu, že závodění je váš celý život a budete ho bránit. Na druhou stranu přece i vy se musíte zaobírat příčinami toho současného stavu a přemýšlet, že je nutné to změnit. Nebo se mýlím?
Samozřejmě, organizátoři a nadřízené složky zpřísňují pravidla. Už dneska je jasné, že tihle mladí kluci nesmějí sednout do velkého auta. Stálo by za to určit třeba zpátky dobu závodění nutnou pro přechod do vyšších kubatur. Ale pokud vím, tak už dneska je něco podobného hotové. V autoklubu se to rozhodlo.
Jak to víte?
Vím to. Mám tam známé. Oni to oznámí. Takhle to bude a jinudy cesta nevede.